Winners/Finalists


2014 Winners

1st Prize Winner

Traversing Leonard by Craig Savel of New York, New York

2nd Prize Winner

Tsunami: A Love Story by C. K. Skinner of Vancouver, British Columbia

3rd Prize Winners

No Truck With Fewer by Gordon Shure of Liverpool, England
Somebody’s Nobody by Kendra Hadnott of Forest Park, Illinois

Top Shortlisted Novels

Blood is Destiny by Vincenzo Di Nicola of Saint-Laurent, Quebec
Dummy’s Guide to Kidnapping by Kari Pilgrim of Brooklyn, New York
Hall of Mirrors by Laura May Elston of Toronto, Ontario
He Kind of Looked at Her a Witness Said by Shawn Huelle of Tübingen, Germany
KACKALINE DR. by Matthew Huffman of Ontario, California
Quiet by Pam Bustin of Chapleau, Ontario
Strike a Deep Cord by John Montet of Holmen, Wisconsin


2013 Winners

1st Prize Winner

Moss-Haired Girl by R. H. Slansky of San Francisco, California

2nd Prize Winner

Casings by Henry Campbell of Calgary, Alberta

3rd Prize Winner

The Deal by Stacy Stusowski of Carpentersville, Illinois

Top Shortlisted Novels

An Evening With Gravity Wells, Supersize Porn Star by Annie Mahoney of Toronto, Ontario
And The Wheels Fell Off! by Sheldon Seigel of Victoria, British Columbia
Hub Man Dies by M. Connor Leahy of Los Angeles, California
Mary and Magdalene by Vanessa Shanti Fernando of Montreal, Quebec
Memory’s Current by Matt McTaggart of Kingston, Ontario
Mine by Terry Dove of Burnaby, British Columbia
The Gord Project by Jane Daly of Ottawa, Ontario
The Meaning of America by Robert Shulman of Santa Fe, New Mexico
The Weirds by Pollyanne Power of Washington D.C.
Xocolatl by David Pontier of Oak Forest, Illinois


2012 Winners

1st Prize Winner

Thorazine Beach by Bradley Harris of Memphis, Tennessee

2nd Prize Winner

Embodying Geography by Manpreet Dhaliwal of Surrey, B.C.

3rd Prize Winner

Drift, Disappear by Mallory McMahon of Brooklyn, New York

Top Shortlisted Novels

Suicide Season by Jay Bethke of Sioux Falls, South Dakota
Fauvel by Kayt Burgess of Aurora, Ontario
Recycled Virgins by Dorothyanne Brown of Dartmouth, Nova Scotia
Fall of Breath by Anne DeGrace of South Slocan, B.C.
The Clothes We Wear by Vanessa Fernando of Montreal, Quebec
Doorways by Barbara Gordon of Victoria, B.C.
The Pledge by Annie Mahoney of Toronto, Ontario
The Jewish Joke Factory by Kelsey Osgood of Brooklyn, New York
Werewolves of Vegas by Teresa Perrin of Albuquerque, New Mexico
Baselines by Anna Stewart of Bakersfield, California
Go Bullet by Rudy Thauberger of Vancouver, B.C.
Giant by Ben R. Williams of Basset, Virginia


2011 Winners

1st Prize Winner

Heidegger Stairwell by Kayt Burgess of Aurora, Ontario

2nd Prize Winner

Brandon Hobson of Hennessey, Oklahoma, for Street Dogs

3rd Prize Winner

Karen Cressman of Brampton, Ontario, for She Felt Like Velvet

Shortlisted Novels

Full Moon Rules by Lenore Butcher of Woodstock, Ontario
Alice’s Adventures Through a Very Big Mirror by Victoria Dunn of Ottawa, Ontario
Darius to the Max by Cathi Radner Castrio of Argyle, New York
Not by Terry Leeder of Oakville, Ontario
Rounds Down Range by J.L. Myers of Tulsa, Oklahoma
Half of No by Kari Pilgrim of Brooklyn, New York
Happily Destroyed by Evan Purcell of Bullhead City, Arizona
Deadfall by Rachel Slansky of San Francisco, California
Lords of Ironfire by Rudy Thauberger of Vancouver, British Columbia
Banquet of Consequences by Anderson Todd of Toronto, Ontario


2010 Winners

1st Prize Winner

Terroryaki! by Jennifer K. Chung

2nd Prize Winner

Gwendolyn Bird of Kasilof, Alaska, for The Island of Broken Toys

3rd Prize Winner

Tate Young of Toronto, Ontario, for The Ridgeback

Shortlisted Novelists

Jon Billman (Stillwater, OK) for Bicycle Tramps
Alan James Blair (Stillwater, OK) forThe Mermaid’s Brother
Jennie Bomford (Prince George, B.C.) for Spiritual
Keith Chittleborough (Glen Waverley, Australia) for Sheepless in Puckapunyal

Paul Colley & Laura Colley (Pickering, ON) for Clockwork
Logan Evans (Pullman, WA) for The Boundary Nebula
Gayleen Froese (Edmonton, AB) for What the Cat Dragged In

B. Gordon (Victoria, BC) for Archipelago
Diana Holdsworth (Amherst, MA) for The Golden Tooth

Jimmm Kelly (Vancouver, BC) forThe Little Man
Ashok Mathur (Vancouver, BC) for The First White Black Man
Iulia Park (Toronto, ON) for Canadian Experience

Rudy Thauberger (Vancouver, BC) for Evil Beach Dance Party
Jake Wallis Simons (Winchester, United Kingdom) for 24/3
Jenny D. Williams (Brooklyn, NY) for The Widow and the Twin


2009 Winners

1st Prize Winner

Snowmen by Mark Sedore

2nd Prize Winner

McKinley M. Hellenes of Mission, British Columbia, for Everything Will Be OK

3rd Prize Winner

Victoria Dunn of Ottawa, Ontario, for Alice’s Adventures with Welsh Zombies

Shortlisted Novelists

Miguel Burr (Vancouver, BC) for Fluorescence
Keith Chittleborough (Glen Waverley, Australia) for Sheepless in Puckapunyal
Karen Cressman (Brampton, ON) for Breaking the Girl
Kimberly Davidson (Vancouver, BC) for Jabula
Alice Egoyan and Devon Motola (Fresno, CA) for 77
David Gibson (Hamilton, ON) for Cold Heaven Blonde
Barbara Gordon (Victoria, BC) for Culture Heroes
Meredith Kennedy (Palo Alto, CA) for Strange Alchemy

Edward Lineberry (Dallas, TX) for Forged Prophet
J.C. Locke (Carrboro, NC) for Big Crunch
Gavin McLachlan (Toronto, ON) for Give Up Your Self

Greg Morrison (Woodstock, VA) for The Goetist
Erica Naone (Allston MA) for Needle and Fang
Marion Stein (New York, NY) for Hungry Ghosts
T.R. White (Brampton, ON) for Billy Blue Bear


2008 Winners

1st Prize Winner

The Videographer by Jason Rapczynski

2nd Prize Winner

Luminous Veil by Mark Sedore (Toronto, ON)

3rd Prize Winner

Deliver Me by Karen Cressman (Brampton, ON)

Shortlisted Novelists

Pam Bustin, Chapleau, ON, for Sanctuary
Chris Connolly, New York NY, for The Suitcase or the Coffin
Mark Freeman, Vancouver, BC, for Worldtown
Roben Goodfellow, Toronto, ON, for St. George and the Dragon
J.A. Goodwin, Toronto, ON, for Gifts from Uncle Leon
Meredith Kennedy, Long Beach, CA, for The Magic Colt
Edward Lineberry, Dallas, TX, for UNTITELD
William Osler, Lethbridge, AB, for Ed’s Cave
Judith K. Parker, Vancouver, BC, for On the Home Front
Chris Seymour, Vancouver, BC, for Self Defense
R.H. Slansky, Portland, OR, for Icebound
Ryan States, Edmonton, AB, for Silver Bullets

Special mention to Carson Taylor of Claremore, OK, and Natasha Carr-Harris of Vancouver, BC, for being this year’s youngest entrants to complete and submit a novel. (14 and 10, respectively!)


2007 Winners

1st Prize Winner

In the Garden of Men by John Kupferschmidt

2nd Prize Winner

Erin Jeanne Foster-O’Riordan of Edmonton, Alberta

3rd Prize Winner

Matthew Claxton of Langley, British Columbia

Shortlisted Novelists

Matthew Andrews, Modesto, California
J. Tynan Burke and Danny Cullenward, Fairfax, California
M. Burr, North Vancouver, B.C.
Karen Cressman, Brampton, Ontario
Louise D’Arcy, Yackandandah, Australia
Brinley Davis, Gunnison, Colorado
Paul Dechene, Regina, Saskatchewan
Gayleen Froese, Edmonton Alberta
Peter Kryszkiewicz, North Vancouver, B.C.
Edward Lineberry, Dallas, Texas
Christopher Meades, Burnaby, B.C.
Mark Sedore, Toronto, Ontario
Hilary Smith, Vancouver, B.C.
Rudy Thauberger, Vancouver, B.C.
Anderson Todd, Owen Sound, Ontario
Bryan Ward, Mission, B.C.
Ben R. Williams, Bassett, Virginia
And special mention to Dylan Bates of Scarborough, Ontario


2006 Winners

1st Prize Winner

The Convictions of Leonard McKinley by Brendan McLeod

2nd Prize Winner

Terry Dove of Vancouver, BC, for Rocketdial

3rd Prize Winner

Carolyn Magner Mason of Tuscaloosa, AL, for Hopeless Causes

Shortlisted Novelists

Tom Alexander, London, UK
Timothy Anderson, Edmonton, AB
Emily Anderson and Marit Peterson, Chicago, IL
Rae Calvary, Milwaukie, OR
Patricia Chao, New York, NY
Trisha Cull, Victoria, BC
Jody Franklin, Victoria, BC
Joe Goodwill, Vancouver, BC
B. Gordon, Victoria, BC
Thomas Gray, Olympia, WA
Cammy Lee, Toronto, ON
Colleen Marlin, Toronto, ON
Kari McKay, Edmonton, AB
Walt Morton, Venice, CA
Richard Schwindt, Kingston, ON
Andrea Wijayakoon Phillpotts, Richmond, BC
Ron Yamauchi, Vancouver, BC


2005 Winners

1st Prize Winner

Day Shift Werewolf by Jan Underwood

2nd Prize Winner

Skunks I Have Loved by Srividya Natarajan (London, Ontario)

3rd Prize Winner

Basement Fishing by Terry Dove (Vancouver, British Columbia)

Shortlisted Novelists

Emily Anderson and Zach Scott, Chicago, Illinois
Manuel Azuaje, Edmonton, Alberta
Elizabeth Bachinsky and Amber Dawn, Maple Ridge/Vancouver, British Columbia
Matthew Claxton, Langley, British Columbia
James Dallas Smith and Adam Sikora, Oshawa, Ontario
Jessica Darago, Arlington, Virginia
Eric Howerton, Nashville, Tennessee
Nicolas Milligan, Hinton, Alberta
Patricia Morningstar, Falls Church, Virginia
Griffith Owain, Toronto, Ontario
Jason Pearce, Richmond, Ontario
Kristin Sumner, Winnipeg, Manitoba
Heather and Wes Wardell, Markham, Ontario
Robert Weston, Vancouver, British Columbia
Joe Wiebe, Vancouver, British Columbia


2004 Winners

1st Prize Winner

Love Block by Meghan Austin and Shannon Mullally

2nd Prize Winner

Sincere Flattery by Jen Frankel (Stratford, Ontario)

3rd Prize Winner

Touching Picasso by Amy Nichols (Peoria, Arizona)

Shortlisted Novelists

Todd Aalgaard, Campbell River, BC
Elizabeth Bachinsky, Maple Ridge, BC
Gurbeen Bhasin, Etobicoke, ON
Karen Cressman, Brampton, ON
Terry Dove, Vancouver, BC
Ryan Fitzgerald, Winnipeg, MB
Jennifer Genereux, Burnaby, BC
Cynthia Gould, Toronto, ON
Colleen Marlin, Toronto, ON
Brett Ross McKenzie, London, ON
Lynn Nappi, Richland, WA
Shane Plante, Antigonish, NS
Stephanie Rea, Ottawa, ON
Derrick Van Grol, Rochester, NY
Cheryl Wold, Edmonton, AB